paczka

Branża kurierska przeżywa obecnie swój złoty wiek, a przyczyną tego zjawiska jest między innymi ogromny wskaźnik globalizacji cechujący współczesne czasy. Niezależnie czy chodzi o biznesmenów, urzędników, czy osoby prywatne – kurierskie paczki międzynarodowe nadają obecnie przedstawiciele każdej grupy społecznej. Jeśli nigdy tego nie robiłeś to z pewnością zastanawiasz się do jakich krajów możesz wysłać paczkę kurierską. Odpowiedź jest prosta: prawie, że do każdego państwa. Należy jednak pamiętać, że konkretne regiony mają swoje zasady odnośnie przyjmowania paczek z Polski.

Wysyłka paczki do państw członkowskich Unii Europejskiej

Nadanie paczki do takich krajów jak Niemcy, Francja, czy też Włochy jest chyba najprostszą formą kurierskiej przesyłki międzynarodowej. Wszystko to dzięki umowom zawartym przez wszystkie państwa Unii Europejskiej. Ich skutkiem jest możliwość przewożenia praktycznie wszystkich towarów bez konieczności przechodzenia kontroli granicznej, czy opłacania cła. Można powiedzieć, że paczka kurierska do jednego z państw UE w zasadzie niczym nie różni się od tej zaadresowanej do kogoś mieszkającego w naszym kraju… niestety poza ceną. Przesyłki nadawane do krajów Unii Europejskiej są dużo tańsze od tych eksportowanych do innych państw, ale mimo to trzeba liczyć się z kilkukrotnie większym kosztem wysyłki niż w przypadku polskiego adresata.

Zobacz również  Rachunkowość elektroniczna

Przesyłka kurierska do państwa poza Unią Europejską

Sprawa wygląda inaczej kiedy naszym adresatem jest chociażby mieszkaniec Kanady lub Japonii. W takim wypadku najczęściej paczki są sprawdzane pod względem zawartości na granicy danego państwa, a w zależności od takich parametrów jak kategoria, wartość i waga paczki zostaje na nią nałożony podatek VAT i cło. Oczywiście w każdym kraju prawo importowe jest inne, dlatego wysyłając paczkę do państwa spoza UE warto zapoznać się ze szczegółami obowiązującej w nim kontroli celnej. Większość państw wymaga jednak aby paczka miała odpowiednią dokumentację oraz list przewozowy, o czym prawie zawsze nadawcę informuje lokalna firma kurierska.

Paczka do Chin – eksport nie tak łatwy jak import

O ile sprowadzanie towarów z Chińskiej Republiki Ludowej jest czynnością na porządku dziennym, to wysyłanie przesyłek kurierskich do tego kraju stanowi już małe wyzwanie dla nadawcy. W tym kraju istnieje bardzo surowa i długa lista produktów, które nie mogą przejść kontroli granicznej – od materiałów graficznych, przez konkretne wyroby stalowe, aż po odzież używaną. Ponadto przed wysłaniem trzeba załatwić naprawdę wiele formalności z różnymi dystrybucjami urzędowymi ChRL. Kilka koniecznych certyfikatów, wysłanie próbek przesyłanych towarów (jeśli eksportuje się je w większych ilościach), zdobycie konkretnego znaku towarowego… To tylko kilka elementów, o których trzeba pamiętać wysyłając paczkę do Chin. Oczywiście na pewno znajdą się firmy kurierskie, które zaoferują swoją pomoc w dokonaniu wszelkich formalności, ale mimo to nie będzie to tak łatwe jak w przypadku nadawania paczek kurierskich do większości państw świata.

Do jakich krajów możesz wysłać przesyłkę kurierską?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *