Pierwszy biznes - o czym musisz pamiętać

Skrót MBA pochodzi on od angielskich słów Master of Business Administration, a studia te są przeznaczone dla osób, które chcą zdobyć stanowiska kierownicze w świecie biznesu i należeć do tak zwanej kadry zarządzającej wyższego szczebla. Co obejmuje program studiów? Co jest ważne podczas uczestnictwa w programie?

Czym są studia Master of Business Administration?

Studia MBA (Master of Business Administration) to intensywne, niestacjonarne studia II stopnia w zakresie zarządzania. Absolwenci otrzymują dyplomy magistra zarządzania uczelni, na której studiowali oraz międzynarodowe certyfikaty MBA, które są sygnowane przez cztery uczelnie partnerskie – oczywiście, certyfikat jest międzynarodowy tylko wtedy, gdy wybierze się studia na uczelni, która współpracuje ze szkołą znajdującą się poza Polską. Program takich studiów jest prowadzony na jednym z polskich uniwersytetów od 1993 roku w formie Executive MBA – ta forma kształcenia jest bardzo elitarna, a studenci muszą mieć zgodę pracodawcy na uczestnictwo w zajęciach. Zajęcia na tego typu studiach odbywają się w weekendy, a między zjazdami organizowane są sesje on line. Inne rodzaje MBA to podstawowe, global executives (dla menedżerów pracujących w instytucjach międzynarodowych) oraz tematyczne, czyli skierowane do kadry menedżerskiej o określonej specjalizacji. Studia MBA przygotowują do kariery w świecie biznesu, zwłaszcza kadry menedżerów wysokiego i średniego szczebla dla przedsiębiorstw krajowych i międzynarodowych oraz dla instytucji niezarobkowych.

Zobacz również  Co może Ci dać szkolenie z zarządzania? Oto zalety!

Czego nauczymy się na studiach Master of Business Administration? Jak się na nie dostać?

W czasie zajęć prowadzonych przez najlepszych specjalistów słuchacze poznają tajniki różnych dziedzin zarządzania, na przykład: księgowość i finanse, marketing, zarządzanie przedsiębiorstwem, zarządzanie projektem, prawo, informatykę, zarządzanie zasobami ludzkimi itd. Program Master of Business Administration jest opracowany tak, by zajęciom teoretycznym towarzyszyły warsztaty. Na pierwszych zajęcia w ramach studiów MBA planowane jest teoretyczne przekazywanie wiedzy przez wykładowcę, ale później dominują case study, różnego rodzaju gry symulacyjne, ćwiczenia z negocjacji itp. To wszystko ma przygotować studentów do rozwiązywania problemów w zarządzaniu firmą, uczyć ich technik negocjacji i zarządzania zespołem. Zajęcia kształcące praktyczne umiejętności wykorzystują zawodowe doświadczenia studentów. Może na nim bazować, rozwiązując case study, uczestnicząc w grach symulacyjnych itd. Ponadto w czasie studiów organizowane są wyjazdy zagraniczne.

Master of Business Administration to studia, które przygotowują do kariery w zarządzaniu – kończący program menedżerowie są bowiem świetnie przygotowani do tego typu pracy.

Co to znaczy studia MBA? Wyjaśniamy
Tagged on:     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *