leasing czy kredyt

Potrzebując wsparcia finansowego dla firmy przedsiębiorcy często stają przed trudnym wyborem, która forma dofinansowania będzie lepszym rozwiązaniem – leasing czy kredyt? Przed podjęciem decyzji warto więc poznać różnice między tymi dwiema formami kredytowymi, by zdecydować, która najlepiej będzie pasować do zaplanowanych wydatków. W jakich sytuacjach lepszym rozwiązaniem będzie kredyt, a kiedy lepiej zdecydować się na leasing?

Czym charakteryzuje się kredyt?

Podstawową różnicą między kredytem a leasingiem jest długość okresu finansowania. W przypadku tej drugiej formy finansowania czas ten może wynosić od miesiąca do 10 lat. Kredyt zaś można wziąć na dłuższy okres, dzięki czemu raty są zdecydowanie niższe niż w przypadku leasingu. Jest to najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą zakupić nieruchomość dla firmy.

 

Jedną z wad kredytu jest znaczna ilość dokumentów, które trzeba wypełnić i złożyć, by móc się o niego ubiegać. Biznesplan, zaświadczenia z Urzędu Skarbowego oraz sprawozdanie finansowe, to tylko niewielka cześć tego, co będzie potrzebne do uzyskania kredytu. Znaczenie ma też historia kredytowa przedsiębiorstwa – zbyt krótka może być przyczyną odrzucenia wniosku. Należy tez pamiętać, że w przypadku tej formy do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć tylko odsetki i koszt kredytu.

Zobacz również  Na czym polega zbieranie informacji?

 

Decydując się na kredyt warto też mieć na uwadze, że oprocentowanie i wielkość kredytu będzie się różnić w zależności od banku. Powinniśmy więc w pierwszej kolejności przejrzeć oferty różnych banków. Można też spróbować negocjować warunki kredytu, by mieć pewność, że będą one korzystne dla firmy.

 

Na czym polega leasing?

Leasing również jest swego rodzaju kredytem. Różnica polega na tym, że jest go o wiele łatwiej uzyskać niż zwykły kredyt. Za jego wadę możemy uznać fakt, że nie wpływa na zdolność kredytową, a więc nie buduje historii kredytowej przedsiębiorstwa. W przypadku leasingu ważniejsze jest zabezpieczenie stanowiące przedmiot umowy, a firmy leasingowe zwykle nie sprawdzają zdolności kredytowej. Kwota wkładu własnego także nie jest wysoka – zwykle waha się miedzy 0 a 45%. To dobre rozwiązanie dla nowych firm, które mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu przez krótką historię finansową.

 

W leasing najczęściej brane są samochody. Bardzo dużo firm decyduje się na takie rozwiązanie, ponieważ nie wymaga ono wielu formalności, a także przez wzgląd na krótki okres finansowania. Za leasingiem przemawia również fakt, że do kosztów uzyskania przychodu można doliczyć całość raty leasingowej.

 

Zarówno leasing, jak i kredyt mają swoje zalety i wady. Nie można jednoznacznie określić, który rodzaj kredytu jest najlepszy. Decyzja o wyborze formy finansowania w głównej mierze zależy od przedmiotu, na który jest nam ono potrzebne. Ważna też jest wysokość posiadanych środków wymaganych do wkładu własnego i historia kredytowa przedsiębiorstwa. Mając na uwadze te czynniki zdecydowanie łatwiej określić, które z nich – kredyt czy leasing – będą dla nas bardziej opłacalne.

Leasing czy kredyt ?