Filmy przez lata wykreowały nieco inny wizerunek detektywa, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Zamiast starszego pana z fajką w zębach dzisiaj osoby te często są młode i dynamiczne, a przy tym korzystające z najnowszych zdobyczy techniki. Dzięki temu detektywi mogą się skutecznie zajmować różnymi sprawami, począwszy od śledzenia niewiernych małżonków, poprzez zbieranie informacji na tematy rodzinne i gospodarcze, aż po szukanie zaginionych osób.

Zakres pracy detektywów

Obowiązki i uprawnienia detektywów są obecnie dokładnie określone w przepisach, reguluje to bowiem ustawa z 2001 roku. Zgodnie z nią do pracowania w tym zawodzie niezbędne jest posiadanie odpowiedniej licencji, której wydanie wiąże się ze spełnieniem szeregu formalności. Jeszcze jakiś czas temu większość spraw detektywistycznych dotyczyła spraw rodzinnych, w tym dokumentowania zdrad. Obecnie takie tematy nadal zajmują detektywom sporo czasu, ale też z ich usług korzystają klienci potrzebujący pomocy o innym charakterze. Ze spraw rodzinnych można wymienić między innymi poszukiwanie zaginionych czy ustalanie miejsca zamieszkania osób, które z jakiś powodów zdecydowały się ukrywać. Z usług agencji detektywistycznych coraz częściej korzystają też przedsiębiorcy, wtedy w zakres usług wchodzi między innymi zbieranie informacji na temat kontrahentów i konkurencji, czy kontrola lojalności pracowników.

Zbieranie informacji a prawo

Zgodnie z ustawą detektywi podczas zbierania informacji i prowadzenia swoich działań muszą działać w zakresie dozwolonym przez prawo, w przeciwnym przypadku grożą im różne konsekwencje, łącznie z odebraniem licencji. Dlatego też nie mogą oni sięgać po wszystkie metody, z których na przykład korzystają służby mundurowe. Zabronione jest między innymi stosowanie podsłuchów, monitoringu w przestrzeni prywatnej, stosowania prowokacji czy przeglądania korespondencji. Jedynym wyjątkiem od tych zasad jest pomoc w instalacji urządzeń podsłuchowych i nagrywających zleceniodawcom, gdyż ci we własnych domach mogą je zgodnie z prawem montować. Dodatkowym ograniczeniem jest ochrona danych osobowych, które nie mogą być udostępniane osobom trzecim, a po zakończeniu postępowania muszą być zniszczone.

Zobacz również  Co może Ci dać szkolenie z zarządzania? Oto zalety!

Jak detektywi zbierają informacje

Pomimo ograniczeń prawnych prywatni detektywi wykazują się dużą skutecznością w zbieraniu potrzebnych im informacji – podkreśla detektyw z detektywipl.pl. Na pewno przydają im się do tego liczne kontakty, jakie przeważnie posiadają, często w kręgach administracyjnych czy mundurowych. Ważnym elementem pracy jest przeprowadzenie wywiadów, w czasie których rozmawiają z potencjalnymi świadkami i dokładnie oglądają miejsca związane z prowadzoną sprawą – nawet najdrobniejsze ślady mogą okazać się tropem prowadzącym do znalezienia rozwiązania. Obecnie zbieranie informacji coraz częściej odbywa się w internecie. Po pierwsze jest tam sporo dostępnych baz, na przykład związanych z rejestrem firm, które można bez ograniczeń przeglądać. Dodatkowo niezwykle cenne są wszelkie media społecznościowe, na podstawie znajdowanych tam wpisów, komentarzy i fotografii również można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.

Na czym polega zbieranie informacji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *