Jeszcze do niedawna trudno było wyobrazić sobie inny model nauczania niż ten, który znaliśmy – stacjonarnie, w klasie, przy użyciu tablicy, książek i innych pomocy naukowych. Rozwój technologii sprawił, a wydarzenia z ostatnich lat zmusiły nas do zmian w systemie zdobywania wiedzy, przede wszystkim do użycia narzędzi cyfrowych i wykorzystania technologii. Z „nowościami” tak to już bywa, że są chłodno przyjmowane, krytykowane, uważane za szkodliwe. I przeważnie niesłusznie – narzędzia cyfrowe mogą być wykorzystane w procesie nauczania i przynieść pozytywny skutek.
Wykorzystać technologię
Od rozwoju technologii nie uciekniemy – będzie ona nam towarzyszyć już zawsze i w każdej dziedzinie życia. Nie uchronimy przed nią dzieci – choć na razie zewsząd słyszymy, że za dużo czasu spędzają przed ekranami różnych sprzętów, że mają problemy z nawiązywaniem i budowaniem relacji społecznych, że się nie ruszają i tyją, nie damy rady tego zrobić. Możemy je jednak nauczyć racjonalnego korzystania z dostępnych i pojawiających się rozwiązań i do wykorzystywania ich w nauce, w pracy i w życiu. A jest to ciekawe doświadczenie.
Nauka w XXI wieku
Nauka w dzisiejszych czasach nie oznacza już przesiadywania nad książkami, poszukiwania odpowiednich wolumenów w bibliotekach, suchego przyswajania faktów. Nie jest nudna, długa, monotonna. Wręcz przeciwnie – dzięki dostępnym narzędziom jest ciekawa, krótsza, może sprawić, że bierni dotychczas uczniowie zaanagażują się w nią i co bardzo ważne – nie ma już granic i ograniczeń w dostępie do źródeł. Dzisiaj każdy uczeń posiadający smartfona, laptopa, tablet (szeroki wybór sprzętów dobrej jakości na https://www.neo24.pl/) i dostęp do internetu może w szybkim czasie uzyskać potrzebne informacje na każdy temat, znaleźć interesującą książkę lub film (już nie trzeba wyobrażać sobie np. wybuchu wulkanu – można zobaczyć ten fascynujący spektakl prawie na własne oczy) zapisać się na interesujące kursy on-line, poszerzyć wiedzę, realizować pasje. Dzieci, które nie lubią czytać i ślęczeć nad książkami mogą daną lekturę usłyszeć dzięki audiobookom, a ci, którzy pozostają wierni literkom już nie muszą zabierać ze sobą ciężkich tomów – wystarczy e-book. Inaczej wyglądać mogą też lekcje przyrody czy biologii – mogą odbyć się w terenie, a uczestnicy mogą fotografować interesujące ich obiekty czy zjawiska. Warto mieć na uwadze fakt, że narzędzia cyfrowe są bardzo dużą pomocą dla dzieci z różnymi dysfunkcjami – np. dzięki możliwości regulacji głośności urządzeń dzieci niedosłyszące mają szansę zrozumieć przekazywaną treść, a niedowidzące mogą tak zmienić ustawienia ekranu, że dojrzą to, co zobaczyć powinny.
Szkoły powinny inwestować w nowoczesne technologie, zachęcać uczniów do korzystania z narzędzi cyfrowych, pokazywać jak mądrze to robić – jest to inwestycja w przyszłość wychowanków, przygotowanie do radzenia sobie na rynku pracy i do życia na satysfakcjonującym poziomie.