O wykonanie proofa cyfrowego proszone są drukarnie, wydawnictwa oraz agencje reklamowe, które odpowiadają za przygotowanie katalogów reklamowych czy plakatów. Gdy proof cyfrowy jest już gotowy, zawsze wywołuje duże zainteresowanie, a jego wygląd jest analizowany centymetr po centymetrze. Czy wiesz, czym on właściwie jest i do czego służy?
Proof cyfrowy – namiastka oryginału
Gdybyś ponosił odpowiedzialność za stworzenie tysiąca opasłych katalogów reklamujących produkty Twojej firmy lub wielkoformatowego zdjęcia, które niebawem pojawi się na billboardach, na pewno wolałbyś upewnić się, czy materiały prezentują się dobrze jeszcze przed rozpoczęciem masowego wydruku. W przypadku pojawienia się niewłaściwego kontrastu barw lub innego, rażącego błędu trzeba by było bowiem zniszczyć całą partię katalogów czy plakatów i rozpocząć proces drukowania na nowo, co oczywiście wiązałoby się z dużymi kosztami i ogromnym stresem. Czyż nie lepiej byłoby zobaczyć wcześniej wydruk będący imitacją oryginału i sprawdzić, jak wybrany zestaw kolorów będzie się prezentował na docelowym papierze?
Proof cyfrowy to właśnie taki wydruk poprzedzający uzyskanie finalnej wersji pracy. Zamawiają go na przykład wydawnictwa, które chcą się upewnić, czy kolorystyka projektu najnowszej okładki poczytnego magazynu będzie właściwie dopasowana do barwy i rodzaju papieru. Niekiedy wykonuje się go także po to, by reklamodawca mógł się przekonać, jak jego reklama będzie wyglądała na gazetowym papierze. Dzięki temu ma on szansę zawczasu zoptymalizować kontrasty oraz zastosować odpowiednie filtry i tym samym polepszyć odbiór projektu.
Gdzie zamówić proof cyfrowy?
Jeżeli chcesz sprawdzić, jak przygotowany przez Ciebie materiał zaprezentuje się na wybranym wcześniej rodzaju papieru, możesz zamówić wykonanie proofa w drukarni – wystarczy przekazać jej pracownikom finalną wersję projektu w PDF-ie. Wydruk imitujący oryginał możesz także uzyskać w siedzibie własnej firmy, o ile jest ona zaopatrzona w specjalną drukarkę zwaną prooferem. Oprócz urządzenia potrzebne będzie także odpowiednie oprogramowanie sterujące oraz papier proofingowy. Ze względu na to, że zakup tych akcesoriów jest dość kosztowny, a konieczność uzyskania proofa pojawia się zwykle tylko raz na jakiś czas, większość firm woli jednak korzystać z usług drukarni dysponujących specjalistycznym sprzętem.
Proof cyfrowy może nie tylko zredukować Twój stres związany z oczekiwaniem na efekt masowej produkcji, ale również pomóc uniknąć reklamacji ze strony klienta, który opłacił reklamę w gazecie lub na billboardzie. Jeżeli bowiem zaakceptuje wygląd próbnego wydruku, nie będzie mógł już wnosić żadnych zastrzeżeń do finalnej wersji materiałów.