Wielogodzinna, siedząca praca przy biurku może powodować nieprzyjemne dolegliwości. Bóle pleców, karku i nóg są najczęściej skutkiem przyjmowania nieprawidłowej pozycji ciała podczas siedzenia przed komputerem. Wielu błędom naszej postawy możemy jednak zapobiec. Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę wybierając krzesło do pracy przy komputerze.

Jakie elementy obowiązkowo musi posiadać nasze krzesło biurowe?

Mając siedzącą pracę powinniśmy szczególnie zadbać o prawidłowe ułożenie naszego ciała podczas wykonywania codziennych obowiązków. To bardzo ważne, aby nie nabawić się zwyrodnień kręgosłupa lub żylaków. Pamiętajmy, że siedząc przy biurku nasze łopatki muszą swobodnie spoczywać na oparciu krzesła. Pierwszym elementem, na który musimy zwrócić uwagę dokonując wyboru krzesła biurowego jest więc odpowiednio dopasowana wysokość jego oparcia. Dodatkową wygodę i odciążenie karku zapewni nam z pewnością dobrze dopasowany zagłówek krzesła. Sprawdźmy też, czy na wysokości lędźwiowo-krzyżowej części kręgosłupa znajduje się delikatne uwypuklenie. Nie rozważajmy w ogóle kupna krzesła, które nie będzie wyposażone w podłokietniki. Powinniśmy się również upewnić, że siedzisko krzesła biurowego jest na tyle głębokie, że podczas siedzenia bez problemu podeprze minimalnie 3/4 powierzchni naszych ud.

Zobacz również  Podcast Balluff - kompendium wiedzy o automatyce

krzesło biurowe

Czy możliwość regulacji krzesła biurowego jest potrzebna?

Weźmy pod uwagę, że krzesła do pracy przy komputerze, których siedzisko oraz oparcie są ze sobą zespolone, pozwalają jedynie na nieznaczne odchylenie się w tył podczas siedzenia. Nie jest to zbyt funkcjonalne rozwiązanie. Każdy powinien mieć możliwość dopasowania krzesła do swojego wzrostu oraz indywidualnych potrzeb. Regulowana wysokość oparcia oraz stopień jego odchylenia to bardzo ważne parametry, które należy sprawdzić przed zakupem odpowiedniego krzesła. Oprócz tego, musimy mieć dużą swobodę dopasowania wysokości krzesła zarówno do wzrostu swojego ciała, jak i do wysokości, na której znajduje się blat naszego biurka. W ciągu pracy przy komputerze, powinno się co jakiś czas zmieniać nieco pozycję. Dlatego warto po paru godzinach wytężonej pracy odchylić się nieco w tył na krześle lub oprzeć głowę wygodnie na zagłówku, aby odciążyć nieco mięśnie karku. Pokrętło czy też wajcha do regulacji powinna znajdować się z boku po naszej prawej stronie. Mniej wygodne będą te umieszczone pod siedziskiem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając krzesło do pracy przy komputerze?

Przed podjęciem decyzji o zakupie krzesła sprawdźmy też, czy kółka będą nadawać się do każdego rodzaju podłoża. Najlepiej jeśli są pokryte gumą lub innym materiałem antypoślizgowym. Kółka u podstawy krzesła biurowego wykonane z cienkiego plastiku będą rysować panele. Jednak bez względu na tworzywo, z jakiego wykonane są kółka, warto także kupić specjalną matę pod biurko. Ustawienie na niej krzesła zapobiegnie zniszczeniu paneli czy też wytarciu się wykładziny w naszym biurze, a dodatkowo wygłuszy pomieszczenie. Odsuwanie się oraz przysuwanie do biurka na krześle ustawionym na tego typu macie, będzie dla nas zawsze o wiele wygodniejsze.

Wybieramy krzesło do pracy przy komputerze