Odszkodowanie z ubezpieczenia to nic innego jak likwidacja szkód za pieniądze z wykupionej polisy lub ubezpieczenia sprawcy danego zdarzenia. Jak w praktyce można się o takie odszkodowanie ubiegać? Czy jest to skomplikowane? O czym należy w tym przypadku pamiętać?
Czy odszkodowanie z ubezpieczenia jest trudne do uzyskania?
W przypadku szkód komunikacyjnych, uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia często nie jest proste i szybkie. Na drodze stoi bowiem całkiem sporo formalności. W ten sposób firmy ubezpieczeniowe chcą chronić się przed ewentualnymi próbami wyłudzeń.
W większości przypadków wniosek o likwidację szkody należy zgłosić nie do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego, ale do zakładu ubezpieczeniowego sprawcy kolizji. Można zrobić to telefonicznie bądź przez internet. Od kilku lat kilka firm ubezpieczeniowych oferuje również ubezpieczenie z Bezpośrednią Likwidacją Szkód. Wówczas szkodę zgłosić można do własnego zakładu ubezpieczeniowego, który wypłaci odszkodowanie z ubezpieczenia, a potem sam rozliczy się z firmą, w której sprawca miał wykupioną polisę.
Usługa rzeczoznawcy
Czasem do uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia potrzebna jest usługa rzeczoznawcy, którego wysyła ubezpieczyciel. W przypadku szkód komunikacyjnych umawia się on na oględziny pojazdu. Jego zadaniem jest zbadanie rozmiaru i rodzaju uszkodzeń. Wykonuje również dokumentację fotograficzną. Na podstawie zebranych informacji firma ubezpieczeniowa ustala wysokość odszkodowania. Rzeczoznawca powinien przy tym dokładnie obejrzeć wszystkie uszkodzenia.
Należy też pamiętać o tym, aby przed zgłoszeniem szkody i wizytą rzeczoznawcy, nie dokonywać żadnych napraw. Jeśli już do nich doszło, trzeba dobrze udokumentować stan sprzed naprawy pojazdu.
Ile trzeba czekać na odszkodowanie z ubezpieczenia?
Na ogół pieniądze z ubezpieczenia pojawiają się na koncie w ciągu kilku lub kilkunastu dni od momentu zgłoszenia szkody itd. Ustawa na ubezpieczycieli nakłada pewne obowiązki w tym zakresie. Czas oczekiwania na odszkodowanie z ubezpieczenia może się jednak niekiedy wydłużyć, gdy są wątpliwości co do zdarzenia. W skrajnych przypadkach o odszkodowaniu czy jego wysokości decyduje bowiem postępowanie cywilne lub karne. Wówczas na pieniądze można czekać nawet dłużej niż 3 miesiące. Są to jednak sytuacje rzadkie i szczególnie skomplikowane.
Jak uzyskać szybko pieniądze z odszkodowania?
Co ciekawe, coraz więcej firm ubezpieczeniowych oferuje swoim klientom tzw. uproszczoną ścieżkę likwidacji. Wówczas dokumentów do wypełnienia jest niewiele, a wizyta rzeczoznawcy jest nie zawsze konieczna. Zdjęcia szkody wykonuje wówczas sam zainteresowany zgodnie z wytycznymi ubezpieczyciela. Czas likwidacji szkody skraca się nawet o połowę. Jednak takie rozwiązanie dotyczy tylko szkód niewielkich. Odszkodowanie z ubezpieczenia trafia na konto poszkodowanego, który musi sam zająć się resztą np. naprawą uszkodzonego samochodu.