Ftl transport

W dzisiejszych czasach transport oraz spedycja to dość popularne tematy. Obecnie coraz więcej mówi się o zawodach takich jak logistyk czy też spedytor. Jednak jak wiele osób zdaje sobie sprawę z tego jaka jest różnica między transportem, logistyką a spedycją? Dziś odpowiemy na to pytanie, jednak zacznijmy od początku.

Co to jest transport i dlaczego tak wiele osób łączy z nim swój przyszły zawód?

Cóż, nie od dziś wiadomo, że kierowcy (a zwłaszcza ci międzynarodowi) zarabiają naprawdę całkiem nieźle. Jest to jeden z głównych czynników, które wpływają na to, że młodzi ludzie chcą w przyszłości wiązać swoje życie z transportem. Choć początkowo może wydawać się, że jest to całkiem przyjemny i prosty zawód, warto wiedzieć, że są to jedynie pozory. Zawodowi kierowcy często chorują na różnego rodzaju problemy z postawą oraz kręgosłupem. Niemal każdy kierowca prędzej czy później doświadczy tego smutnego problemu, mimo to mało się o tym mówi, a co najważniejsze nie dostają oni wcześniejszej emerytury ani żadnych dodatków za trudne warunki pracy, co często wprost oburza wieloletnich kierowców. Aby uniknąć późniejszych rozczarowań, warto jest wcześniej zdawać sobie sprawę ze wszystkich minusów jakie związane są z tym zawodem. Przejdźmy jednak do tego czym jest transport, logistyka oraz spedycja.

Zobacz również  System HR – czy warto się na niego zdecydować?

Sprawdź po więcej informacji: https://www.rhenus.com/pl/pl/

Transport

Tak jak wspominaliśmy transport jest to działalność gospodarki, która opiera się na eksporcie lub imporcie danych przedmiotów. Oczywiście jest to definicja podana w bardzo dużym skrócie, jednak większość osób nie ma szczególnego problemu z tym aby określić znaczenie słowa „transport”. Znacznie trudniejsze okazują się spedycja oraz logistyka.

Logistyka

Tu zaczynają się pierwsze schody, ponieważ niewiele osób wie czym zajmuje się technik logistyk. Logistyka jest to bardzo szeroki obszar, który polega na wszelkiego rodzaju planowaniu. Logistyk może zajmować się między innymi planowaniem rozkładów autobusów, pociągów czy też linii metra. Jednak warto wiedzieć, że jest to tylko jedna z tysięcy opcji pracy dla logistyka. Osoba, która ma odpowiednie wykształcenie w tym kierunku, bez większego problemu będzie w stanie znaleźć dla siebie pracę. Niemal w każdej dużej firmie potrzebny jest logistyk, który będzie w stanie zaplanować wszelkiego rodzaju spotkania, przyjęcia oraz delegacje. Pisząc „spotkania” oraz „przyjęcia” mamy na myśli oczywiście całą oprawę godzinową i wszelkie inne techniczne sprawy.

Spedycja

Najwięcej problemów jest przeważnie ze spedycją, dlatego postaramy się wyjaśnić to krótko i jak najszybciej się da. Otóż spedycja dotyczy planowania przewozów, zatem jej działalność zawęża się jedynie do transportu.

Zobacz również  Klasyczna oferta usług kurierskich

Transport logistyka spedycja – podsumowanie

Tak jak wspomnieliśmy transport polega głównie na przewozie różnych przedmiotów. Logistyka zajmuje się organizowaniem oraz wszelkim planowaniem w różnych obszarach gospodarki, co w dużej mierze odróżnia ją od spedycji, która ma bardzo ścisły związek z transportem.

Transport, logistyka, spedycja – czym się różnią?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *