Współczesny transport zajmuje się różnymi rodzajami ładunków, które niejednokrotnie trzeba przewieźć wiele tysięcy kilometrów. Wiąże się to z koniecznością odpowiedniego zaplanowania wielu spraw oraz przygotowania potrzebnych dokumentów. Szczególnym wyzwaniem dla spedytorów jest drobnica międzynarodowa, której ilość w ostatnich latach bardzo się zwiększyła. Niewielkie rozmiary przesyłek sprawiają, że ich obsługa jest znacznie bardziej kłopotliwa niż dużych ładunków, i branża musi sobie z tym odpowiednio poradzić.

Czym jest drobnica w transporcie

Drobnica międzynarodowa to pojęcie, które w branży transportowej pojawiło się stosunkowo niedawno, a obecnie coraz większa część przewożonych ładunków odbywa się właśnie w takiej formie – podkreślają specjaliści z Rhenus.com. Generalnie za transport drobnicowy uważa się przewóz towarów o niewielkich gabarytach, zapakowanych w zbiorcze lub jednostkowe opakowania. Często w paczkach znajdują się delikatne przedmioty, co dodatkowo komplikuje obsługę. Dodatkowym utrudnieniem jest brak standaryzacji opakowań – przesyłki mogą mieć poza typowymi kartonami i paczkami bardzo różne kształty. Jako drobnicę można transportować bardzo dużo produktów, począwszy od elektroniki, części samochodowych czy zabawek, a kończąc na kosmetykach, środkach czystości i lekach. W zasadzie poza ograniczeniami związanymi z regulacjami prawnymi i możliwościami transportowymi, wszystkie niewielkie gabarytowo ładunki będą podchodzić pod tę definicję.

Zobacz również  Gaz ochronny a kleje termotopliwe

Jak organizować transport drobnicy

Transport drobnicy jest znacznie wymagający niż w przypadku dużych ładunków. Każda z niewielkich paczek dostarczana jest w inne miejsce, i musi terminowo dotrzeć do odbiorcy. Dlatego też na niektórych etapach przesyłki są one łączone w większe jednostki, na przykład kontenery czy palety, i wspólnie pokonują określoną trasę. Takie rozwiązanie znacznie poprawia efektywność i bezpieczeństwo transportu, co z kolei wpływa na ograniczenie kosztów. Niezwykle ważnym elementem całego procesu jest odpowiednie oznakowanie poszczególnych przesyłek. Dzięki temu zaawansowane narzędzia informatyczne, wspomagające cały proces, mogą na bieżąco przetwarzać informacje o poszczególnych etapach podróży. W przypadku transportu drobnicy międzynarodowej, szczególnie z Azji czy Ameryki, trzeba się liczyć z dość długim czasem oczekiwania, wynoszącym nawet kilka tygodni.

Rola opakowań w transporcie drobnicowym

Aby drobnica międzynarodowa mogła być sprawnie i bezpiecznie transportowana, to niezbędne jest stosowanie odpowiednich opakowań, dostosowanych do rodzaju przewożonych towarów. Wiele z tych towarów jest bowiem dość delikatnych i narażonych na uszkodzenia, więc właściwe zabezpieczenie na czas podróży jest konieczne. Opakowania powinny uwzględniać także wagę i wymiary ładunku, oraz chronić przed działaniem czynników zewnętrznych. Pełnią one także drugą istotną rolę, a mianowicie ułatwiają sam przewóz. Obecnie transport drobnicowy odbywa się przede wszystkim w kontenerach oraz paletach, które dzięki standardowym wymiarom są obsługiwane praktycznie na całym świecie. Regularne pudełka i kartony są znacznie wygodniejsze do układania wewnątrz jednostek transportowych, a także lepiej zabezpieczają zawartość. To z kolei przekłada się na ograniczenie problemów przy załadunku i rozładunku, oraz większą efektywność całego procesu.

Transport drobnicowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *