Ostatnimi czasy przedsiębiorcy decydują się na samodzielne prowadzenie firmowej księgowości. Co prawda jest to zajęcie wymagające sporych nakładów czasu i pracy, ale z drugiej strony jest to świetna metoda obniżania kosztów związanych z prowadzeniem firmy. Należy jednak pamiętać, że prowadzenie księgowości na własną rękę wiąże się z koniecznością zadbania o wiele spraw.

Na początku istotną sprawą jest zgłoszenie firmy w CEIDG. We wniosku konieczne jest umieszczenie informacji na temat podmiotu odpowiedzialnego za prowadzenie firmowej księgowości. Oprócz zatrudniania etatowego księgowego czy też korzystania z biur oferujących outsourcing księgowy, istnieje możliwość samodzielnego zajmowania się sprawami i dokumentami podatkowymi we własnej firmie. Większe firmy wybierają własnych księgowych na etat lub korzystają z usług zewnętrznych fachowców.

Dlaczego warto samodzielnie prowadzić księgowość?

Odpowiedni program księgowy i wykorzystywanie go do samodzielnego prowadzenia firmowej księgowości cieszy się sporą popularnością szczególnie wśród mniejszych firm. Brak konieczności wydawania pieniędzy na etatowych pracowników czy też zewnętrzne biura wiąże się z możliwością wypracowania sporych oszczędności. Oprócz tego firmy, których dochody nie przekraczają kwoty 1,2 miliona Euro, mogą stosować procedury uproszczone, dzięki którym samodzielne dbanie o księgowość jest znacznie łatwiejsze.

Zobacz również  Mobilne konto bankowe to wygodne rozwiązanie! Poznaj zalety tej usługi

Każdy przedsiębiorca posiadający dobry program księgowy, samodzielnie zajmujący się prowadzeniem księgowości, wypełniając formularz CEIDG pozostawia puste pole w miejscu, w którym wprowadza się informacje na temat biura odpowiedzialnego za rozliczenia księgowe. Ewentualnie w takim polu można wpisać dane swojego przedsiębiorstwa. Dzięki temu, instytucje zostają poinformowane o samodzielnym prowadzeniu księgowości przez daną firmę.

Program księgowy do samodzielnych rozliczeń

Decydując się na samodzielne rozliczenia, warto zainwestować w dobry program księgowy, który pozwoli na obliczanie zaliczek na podatek dochodowy, będzie generował deklaracje VAT czy też zeznania roczne na podstawie wprowadzanych faktur oraz dokumentów sprzedażowych i kosztowych. Dobry program księgowy powinien być łatwy w obsłudze oraz pozwalać na prowadzenie rejestrów VAT, ewidencji wyposażenia, ewidencji środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz ewidencji przebiegu pojazdu. Innymi słowy pozwoli to na rzetelne wywiązywanie się ze wszystkich obowiązków.

O czym jeszcze powinno się pamiętać?

Jeśli ktoś zdecydował się samodzielnie prowadzić księgowość w oparciu o program księgowy to osoba taka musi pamiętać o wielu comiesięcznych obowiązkach. Przede wszystkim należy odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy oraz składać deklaracje VAT i odprowadzać należny podatek VAT. Istotną sprawą jest również opłacanie składek w ZUS, a także drukowanie i odpowiednie przechowywanie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. To wszystko wydaje się być skomplikowane i czasochłonne, ale w rzeczywistości nie powinno sprawiać większych problemów, zwłaszcza jeśli ma się dobry program księgowy wykonujący większość obliczeń i przygotowujący dokumenty samodzielnie na podstawie wprowadzonych faktur, rachunków, itp.

Samodzielne prowadzenie księgowości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *