Ostatnimi czasy przedsiębiorcy decydują się na samodzielne prowadzenie firmowej księgowości. Co prawda jest to zajęcie wymagające sporych nakładów czasu i pracy, ale z drugiej strony jest to świetna metoda obniżania kosztów związanych z prowadzeniem firmy. Należy jednak pamiętać, że prowadzenie księgowości na własną rękę wiąże się z koniecznością zadbania o wiele spraw.

Na początku istotną sprawą jest zgłoszenie firmy w CEIDG. We wniosku konieczne jest umieszczenie informacji na temat podmiotu odpowiedzialnego za prowadzenie firmowej księgowości. Oprócz zatrudniania etatowego księgowego czy też korzystania z biur oferujących outsourcing księgowy, istnieje możliwość samodzielnego zajmowania się sprawami i dokumentami podatkowymi we własnej firmie. Większe firmy wybierają własnych księgowych na etat lub korzystają z usług zewnętrznych fachowców.

Dlaczego warto samodzielnie prowadzić księgowość?

Odpowiedni program księgowy i wykorzystywanie go do samodzielnego prowadzenia firmowej księgowości cieszy się sporą popularnością szczególnie wśród mniejszych firm. Brak konieczności wydawania pieniędzy na etatowych pracowników czy też zewnętrzne biura wiąże się z możliwością wypracowania sporych oszczędności. Oprócz tego firmy, których dochody nie przekraczają kwoty 1,2 miliona Euro, mogą stosować procedury uproszczone, dzięki którym samodzielne dbanie o księgowość jest znacznie łatwiejsze.

Zobacz również  Ile musimy wydać na ubezpieczenie OC?

Każdy przedsiębiorca posiadający dobry program księgowy, samodzielnie zajmujący się prowadzeniem księgowości, wypełniając formularz CEIDG pozostawia puste pole w miejscu, w którym wprowadza się informacje na temat biura odpowiedzialnego za rozliczenia księgowe. Ewentualnie w takim polu można wpisać dane swojego przedsiębiorstwa. Dzięki temu, instytucje zostają poinformowane o samodzielnym prowadzeniu księgowości przez daną firmę.

Program księgowy do samodzielnych rozliczeń

Decydując się na samodzielne rozliczenia, warto zainwestować w dobry program księgowy, który pozwoli na obliczanie zaliczek na podatek dochodowy, będzie generował deklaracje VAT czy też zeznania roczne na podstawie wprowadzanych faktur oraz dokumentów sprzedażowych i kosztowych. Dobry program księgowy powinien być łatwy w obsłudze oraz pozwalać na prowadzenie rejestrów VAT, ewidencji wyposażenia, ewidencji środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz ewidencji przebiegu pojazdu. Innymi słowy pozwoli to na rzetelne wywiązywanie się ze wszystkich obowiązków.

O czym jeszcze powinno się pamiętać?

Jeśli ktoś zdecydował się samodzielnie prowadzić księgowość w oparciu o program księgowy to osoba taka musi pamiętać o wielu comiesięcznych obowiązkach. Przede wszystkim należy odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy oraz składać deklaracje VAT i odprowadzać należny podatek VAT. Istotną sprawą jest również opłacanie składek w ZUS, a także drukowanie i odpowiednie przechowywanie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. To wszystko wydaje się być skomplikowane i czasochłonne, ale w rzeczywistości nie powinno sprawiać większych problemów, zwłaszcza jeśli ma się dobry program księgowy wykonujący większość obliczeń i przygotowujący dokumenty samodzielnie na podstawie wprowadzonych faktur, rachunków, itp.

Samodzielne prowadzenie księgowości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *