Kalendarze biurowe istnieją na rynku już od wielu lat, lecz nigdy dotąd ich rola nie była tak duża, jak obecnie. W dobie multizadaniowej pracy zapisywanie dat zakończenia prowadzonych równolegle projektów oraz informacji o licznych spotkaniach biznesowych stało się wręcz koniecznością.

Planowanie zaczyna się od kalendarza

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, zyskaliśmy możliwość korzystania z kalendarzy za pośrednictwem wielu zróżnicowanych urządzeń. Znajdziemy je więc choćby na ekranach smartfonów, komputerów służbowych oraz tabletów. W praktyce rzadko jednak korzystamy z elektronicznej wersji kalendarza, który może zniknąć z ekranu rozładowanego urządzenia akurat wtedy, gdy jest nam najbardziej potrzebny. Pomimo upływu lat nadal niezastąpiony jest tradycyjny kalendarz biurowy, który sprawdza się wszędzie – zarówno w miejscu pracy, jak i delegacji oraz na spotkaniu biznesowym. Możemy w nim zaznaczać nie tylko ważne daty, ale również zapisywać numery telefonów oraz tworzyć przydatne harmonogramy zadań z podziałem na dni, a nawet godziny. Nie bez powodu zwykło się więc mówić, że początkiem każdego procesu planowania jest właśnie otwarcie kalendarza.

kobieta pisząca w kalendarzu

Który kalendarz biurowy wybrać?

Oferta kalendarzy jest na tyle szeroka, że możemy zaopatrzyć się zarówno w praktyczny kalendarz książkowy, jak i terminarz wiszący na ścianie lub stojący na biurku, np. w formie popularnej „piramidki”. W sprzedaży są dostępne kalendarze z podziałem kart na miesiące, tygodnie lub dni, możemy więc wybrać taki, którego układ jest najbardziej zgodny z harmonogramem naszej pracy. Jeżeli przyjmujemy klientów w miejscu pracy, to dobrym pomysłem będzie zamówienie kalendarzy biurowych z logotypem i grafiką promującą firmę. W ten sposób uda nam się także uniknąć stylistycznego zróżnicowania terminarzy zdobiących ściany oraz stojących na biurkach pozostałych członków zespołu. Najlepiej zorganizowani pracownicy korzystają równocześnie z kilku kalendarzy – daty ukończenia projektów notują w terminarzach ściennych, natomiast informacje o spotkaniach wraz z numerami telefonów kontrahentów wpisują do książkowych kalendarzy biurowych. Dzięki temu zyskują dostęp do ważnych informacji niezależnie od miejsca, w którym akurat się znajdują.

Zobacz również  Trendy w branży franczyzowej - które sektory rozwijają się najszybciej?

Kalendarz biurowy, choć trochę niedoceniony, zaczyna ostatnio odzyskiwać należny mu status. Pomimo szerokiej gamy wszechobecnych terminarzy elektronicznych, coraz częściej sięgają po niego sekretarki, marketingowcy, księgowe i wszystkie osoby, które wykonują zadania ograniczone czasowo. Można więc powiedzieć, że współcześnie to właśnie kalendarz biurowy stał się najskuteczniejszym orężem w nierównej walce z czasem.

Niedoceniane narzędzie do planowania – kalendarz biurowy