Obecnie chyba wszyscy mamy rachunek w banku, a większość z nas konto za 0 zł. Do tego typu produktów często dodawane są tzw. aplikacje bankowe, które ściąga się na swój smartfon, by móc za ich pośrednictwem sprawdzić stan konta osobistego, zrobić przelew i napisać maila. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie?
Jak działają aplikacje mobilne? Jak są powiązane z kontem za 0 zł?
Bank w telefonie to wygodne rozwiązanie, ale trzeba pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, czyli zabezpieczyć smartfon. Osoby, które kontaktują się z bankami przez smartfony i tablety, są bowiem bardziej narażone na ataki cyberzłodziei niż użytkownicy tradycyjnych komputerów. Zazwyczaj dbamy o bezpieczeństwo swoich komputerów, ale nie zwracamy takiej uwagi na to, by i nasz telefon był odporny na działanie złośliwych wirusów. Trzeba o to zadbać, bo telefon jest urządzeniem, które wykorzystujemy do kontaktów z bankiem. Przede wszystkim wszelkie aplikacje bankowe powiązane z kontem za 0 zł powinno się ściągać tylko i wyłącznie ze strony internetowej banku, by mieć pewność, że jest to produkt bankowy.
Jak korzystać z aplikacji bankowej, by konto za 0 zł było bezpieczne?
Korzystając z aplikacji mobilnej ustalmy limit na przelewy i wydatki mobilne. Banki ustalają automatycznie limity dla transakcji zlecanych przez aplikację w telefonie, a limity te są zazwyczaj dużo niższe niż te zlecane z komputera poprzez serwis bankowości internetowej. W ten sposób zabezpiecza nas przed utratą pieniędzy. Jeśli limity dla bankowości mobilnej są zbyt wysokie na nasze potrzeby, obniżmy je. Zawsze sprawdzajmy komunikaty SMS, które przychodzą z banku po każdej transakcji (przychodzącej i wychodzącej). Musimy bowiem kontrolować zmiany stanu naszego konta, dzięki czemu będziemy mogli szybko zareagować, gdy okaże się, że ktoś włamał się na nasze konto za 0 zł. Załóżmy silne hasła: osobne do telefonu i do aplikacji bankowej. Hasło do telefonu umożliwia blokowanie ekranu startowego i dostępu do aplikacji, co w przypadku kradzieży telefonu zablokuje dostęp do jego zawartości. Telefon komórkowy powinien być wyposażony w zabezpieczenie antywirusowe, które wykrywa i neutralizuje różnego rodzaju zagrożenia., czyli zaporę sieciową, która odpiera ataki zmierzające do włamania się do naszego urządzenia.
Jak dbać o bezpieczeństwo mobilnego konta za 0 zł?
Mobilne konto za 0 zł to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż w każdej chwili możemy sprawdzić stan rachunku. Bez problemu za pośrednictwem telefonu zrobimy przelew czy doładujemy konto. Aby wszystko było bezpieczne, bądźmy wyczuleni zwłaszcza na propozycje zaktualizowania systemu operacyjnego. Zazwyczaj każda kolejna wersja oprogramowania jest bezpieczniejsza od poprzedniej, ale tylko wtedy, gdy pochodzi z oficjalnej strony banku. Przed zainstalowaniem sprawdźmy, czy aplikacja jest właściwa – może to być bowiem złośliwe oprogramowanie, które wykonuje na telefonie niechciane operacje, bez zgody i wiedzy użytkownika.
Bankowość mobilna jest wygodnym rozwiązaniem, z którego korzysta coraz więcej klientów, by zaoszczędzić czas i kontrolować stan finansów. Pamiętajmy jednak o zabezpieczeniach, by środki na naszym koncie za 0 zł były bezpieczne.

Mobilne konto bankowe to wygodne rozwiązanie! Poznaj zalety tej usługi
Zobacz również  Ile musimy wydać na ubezpieczenie OC?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *