Jeszcze parę lat temu zdarzało się, że niektóre firmy nie woziły przesyłek nawet na terenie Polski do odludnych miejsc, odległych od dużych miast, w których miały swoje magazyny przeładunkowe. Obecnie standardy w tym zakresie poprawiły się i takie wyjątki raczej nie zdarzają się. Jednak różnice pozostają i objawiają się na przykład wydłużonym terminem dostawy. Jak więc wygląda sprawa w odniesieniu do znacznie większych odległości na południu Europy?

Czy wysyłka kurierem do Hiszpanii jest opłacalna?

Migracje Polaków oraz wyjazdy turystyczne i edukacyjne sprzyjają rozwojowi sieci firm kurierskich. Oczywiste jest, że równocześnie pojawia się potrzeba przewożenia nie tylko prezentów dla bliskich przebywających z dala od rodziny, ale także rzeczy osobistych i np. książek czy ubrań. Najbardziej popularne trasy do Anglii i Niemiec są już dobrze osiatkowane i bez problemu można znaleźć taniego kuriera, który szybko dostarczy przesyłkę w to miejsce. Nie gorzej sprawa ma się z ofertą przewozową na południe Europy i z powrotem – do Włoch, Hiszpanii czy Portugalii. Jednak tu nadal zaporą bywają ceny przewozów.

Zwykle przyjmuje się dwa rozwiązania. Pierwsze – mniej bezpieczne – przekazanie przesyłki zaufanemu kierowcy autokaru podróżującego na określonej trasie. Do niedawna była to dobra i niemal jedyna stała metoda na podawanie paczek. Obecnie powstaje sieć ofert kurierskich, które gwarantują stałość przewozów, bezpieczeństwo transportu i możliwość nadania i śledzenia całej dostawy w serwisie internetowym. Wraz z rozwojem tej infrastruktury usługi kurierskie na terenie Europy południowej również tanieją.

Zobacz również  Coaching tylko dla menedżerów?

Porównywarki kurierów na terenie Europy – czy mają przyszłość?

Pomocne są serwisy zbierające oferty przewoźników z tych krajów, a jeszcze lepiej umożliwiające wybranie najkorzystniejszej oferty w oparciu o wpisane parametry paczki – najczęściej jej gabaryty i wagę. Takie porównywarki kurierów na terenie Europy jeszcze nie działają tak sprawnie, jak te zbierające oferty w Polsce, ale to tylko kwestia czasu. Integracja systemów przewoźników z różnych krajów musi przecież pokonać więcej barier – nie tylko tłumaczenie stron w obu kierunkach, ale także odmienne waluty, jednostki miar czy różnice w prawie przewozowym. Do tego dochodzą czynności i opłaty celne, które również należy uwzględnić. Prawo Unii Europejskiej znacznie ujednoliciło różnice, jednak nadal pozostaje ich sporo do pokonania.

Tani kurier do Hiszpanii czy Włoch – jak znaleźć?

Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło ‘tani kurier do Hiszpanii’ i w wynikach pojawi się całkiem bogata oferta. Większość wyników stanowią serwisy porównywarek, wśród których kilka zasługuje na uznanie, jak choćby sendfast.pl czy kurierem.pl. Ale warto przeglądnąć więcej ofert po to, by wybrać tę najbardziej odpowiadającą wymaganiom. Część ofert to strony firm międzynarodowych, jak UPS czy DHL, jednak ich ceny nadal pozostają wysokie, choć atutem jest doświadczenie i pewność przewozu. Decydując się na wybór konkretnego operatora warto przejrzeć opinie w sieci i dobrze przestudiować ofertę, aby na końcu nie okazało się, że poza opłatą podstawową doliczane są dodatkowe koszty, które znacznie podrażają transport.

Jaki tani kurier z Polski do Hiszpanii?