Oczywiście celem prowadzenia każdej działalności gospodarczej jest generowanie zysków. Jednak kluczem do sukcesu jest zawsze zachowanie płynności finansowej. Płynność finansowa to nic innego jak zdolność firmy do regulowania swoich bieżących zobowiązań w terminie. Mowa o opłatach za towary i usług, wynagrodzeniach pracowników czy ratach kredytów. Problemy w tym zakresie wiążą się z karami i źle wpływają na wizerunek przedsiębiorstwa. Jak zatem można zwiększyć płynność finansową firmy?

Dokapitalizowanie lub wsparcie inwestora

Najprostszym rozwiązaniem, ale nie zawsze możliwym jest dokapitalizowanie przez właściciela lub zewnętrznego inwestora. W tym drugim przypadku rośnie także szansa na rozwój firmy. Jednocześnie trzeba jednak podzielić udziały, stąd nie wszyscy właściciele chcą decydować się na tę opcję. Zewnętrzny inwestor oznacza dodatkowe pieniądze, doświadczenie, pomysły itd. To rozwiązanie dobre np. w przypadku start-upów.

Zobacz: https://faktoria.pl/porada/plynnosc-finansowa-przedsiebiorstwa-jak-ja-zwiekszyc

Faktoring

Płynność finansową można zwiększyć także poprzez faktoring. To usługa finansowa, która polega na wykupieniu przez firmę faktoringową od przedsiębiorstwa faktur, które nie są przeterminowane. Można uzyskać więc szybko pieniądze bez czekania na termin spłaty. Przedsiębiorca poprawa swoją płynność finansową i uzyskane środki przeznaczyć może na dowolny cel. Otrzymuje on u faktora limit faktoringowy, z którego może korzystać kiedy tylko chce. Wyróżnia się przy tym faktoring pełny lub niepełny. W pierwszym przypadku to faktor bierze na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Faktoring to rozwiązanie coraz popularniejsze, wybierane przede wszystkim przez właścicieli małych firm.

Zobacz również  Trendy w branży franczyzowej - które sektory rozwijają się najszybciej?

Linia kredytowa i kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy jest częstym sposobem na poprawienie swojej płynności finansowej. Jest to na ogół kredyt krótkoterminowy przeznaczony na finansowanie zobowiązań. Często wpłacany jest po prostu na rachunek bieżący. Może mieć on równie dobrze charakter linii kredytowej. To nic innego jak limit do wysokości którego można regulować transakcje różnego rodzaju. Miewa on charakter odnawialny. Rozwiązania tego rodzaju wybierane są przed duże firmy posiadające ugruntowaną pozycję. W tym przypadku banki nie podejmują bowiem zbyt dużego ryzyka.

Monitoring należności

Monitoring należności to bardzo skuteczny sposób na zachowanie płynności finansowej. Są to działania mające na celu dopilnowanie, aby kontrahenci w terminie dokonywali płatności. Zalicza się do nich informowanie o terminach płatności itd. Obecnie z pomocą przychodzi przy tym wiele programów, które pozwalają na monitorowanie należności.

Weryfikacja potencjalnego kontrahenta

Dobrą praktyką jest zawsze weryfikowanie swoich kontrahentów. Okazuje się tymczasem, że nawet 25% małych firm tego nie robi. W praktyce nie zajmuje to więcej niż kilka minut, a pozwala uniknąć sporych problemów w przyszłości. W ten sposób uniknąć można współpracy z kontrahentami nieterminowymi czy oszustami.

Jak zwiększyć płynność finansową przedsiębiorstwa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *