magnetyczne nosniki danych

Dokumenty w postaci elektronicznej powoli zaczynają wypierać tradycyjne, papierowe formy, które stają się przestarzałe i niedostosowane do wymogów społeczeństwa informatycznego. Coraz częściej przedsiębiorstwa wysyłają kontrahentom faktury e-mailem, a narzędzia do elektronicznego obiegu dokumentów stają się bardzo popularne.

Problem pojawia się wtedy, gdy przedsiębiorstwo chce trwale usunąć dane z dysku, tak żeby ich odzyskanie stało się niemożliwe, a osoby niepowołane nie mogły uzyskać do nich dostępu. Takie wymogi stawia przed współczesnymi firmami obowiązujące w Polsce ustawodawstwo, na przykład ustawa o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Za nieprzestrzeganie tych regulacji grożą rozmaite sankcje. Jak w takim razie trwale usuwać dane w postaci elektronicznej? Wiele osób wybiera najprostszy sposób usuwania dokumentów z dysku, który w ogóle nie jest skuteczny – kasowanie plików. Warto jednak wiedzieć, że z tak usuniętymi dokumentami bez trudu poradzi sobie nawet najprostszy program do odzyskiwania danych. Oprogramowanie tego typu można błyskawicznie ściągnąć z Internetu. Co zatem należy zrobić, żeby trwale usunąć dane z dysku? Jakie sposoby są najskuteczniejsze i dlaczego warto zdecydować się na skorzystanie z usług firmy zewnętrznej?

Wykorzystaj program do nadpisywania danych

Przeniesienie do kosza pliku znajdującego się na dysku wcale go nie usuwa. Dokument jest bowiem nadal obecny na nośniku, tracimy jedynie informacje o jego położeniu. Żeby trwale usunąć pliki z pamięci flash czy twardego dysku, zaleca się wykorzystanie specjalnego oprogramowania do wielokrotnego nadpisywania przestrzeni na dysku za pomocą losowych danych. Dostępne na rynku programy pozwalają na kasowanie zawartości różnych nośników, są więc niezbędnym wyposażeniem każdego współczesnego biura, które chce skutecznie poradzić sobie z niszczeniem poufnych danych.

Zobacz również  Jak bezpiecznie korzystać z konta bankowego?

Skorzystaj z usług profesjonalistów

Współczesne przedsiębiorstwa nie mają jednak czasu na ściąganie specjalistycznych programów do usuwania plików z twardych dysków i firmowych pendrive’ów – większość z nich woli zlecić to wyspecjalizowanym podmiotom zewnętrznym, które mają  doświadczenie w  utylizacji urządzeń służących do przechowywania danych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zniszczenie dokumentów tekstowych, plików PDF, zdjęć czy filmów jest fizyczne zniszczenie samego nośnika danych. Firmy zajmujące się niszczeniem dokumentów stosują nowoczesne sposoby rozdrabniające podzespoły twardych dysków, kart pamięci i pendrive’ów. Usuwając dane stosują się one do unijnych wytycznych. Innym sposobem na całkowite i trwałe zniszczenie nośnika jest jego demagnetyzacja, czyli poddanie dysku impulsowi magnetycznego, który usuwa wszystkie zapisane informacje. Wymazanych plików nie można w żaden sposób odzyskać.

Jak zagwarantować swojej firmie skuteczne niszczenie danych na nośnikach danych?