Współcześnie jedną z najczęstszych chorób zawodowych w większości krajów są schorzenia kręgosłupa. Wiąże się to rzecz jasna z siedzącym typem pracy, który w niektórych branżach trwa nawet po kilkanaście godzin. Zarówno pracownicy jak i pracodawcy zwracają uwagę na wykorzystywanie podczas codziennych obowiązków profesjonalnych i przeznaczonych do tego rodzaju zadań foteli biurowych i innych sprzętów spełniających wymogi bezpieczeństwa i ergonomii pracy. Jednak same meble nie wystarczą , by zadbać o własny kręgosłup – konieczne jest wyrobienie codziennych nawyków, które pomogą zadbać o zdrowie.

Więcej ruchu

Wszyscy wiemy, że ruch to zdrowie, ale jest to szczególnie istotna kwestia, jeśli nasza praca polega na siedzeniu w fotelu biurowym przed monitorem. Lekarze są zgodni, że dla prawidłowej postawy konieczne jest minimum 30 minut spaceru dziennie. Najłatwiej wykonać to wybierając przechadzkę zamiast jazdy samochodem lub komunikacją miejską, a jeśli odległość do biura jest zbyt duża możemy parkować lub wysiadać kilka ulic wcześniej. Podczas spaceru powinniśmy przyjąć wyprostowaną postawę, podobnie jak w trakcie siedzenia na biurowym fotelu.

Regularne ćwiczenia

Dla pleców najbardziej optymalnym ćwiczeniem jest basen – pozwala odciążyć kręgosłup i wpływa na utrzymanie prawidłowej sylwetki. Kto choć raz po spędzeniu kilkunastu godzin w fotelu biurowym pojechał na basen wie o czym mowa. To doskonały relaks i możliwość rozciągnięcia zesztywniałych mięśni i ścięgien. Jeśli jednak nie umiemy pływać, lub basen to dla nas zbyt wiele, uczęszczajmy na regularne masaże – to też pozwoli zrelaksować się całym plecom i usunie napięcie całego dnia. Idealne rozwiązanie, to połączenie obu wyżej wymienionych rozwiązań przynajmniej raz na tydzień.

Zobacz również  Czy warto spłacić kredyt gotówkowy przed terminem?

Ergonomiczne miejsce pracy

To również bardzo ważna kwestia – niewygodny fotel biurowy i nie dostosowane biurko czy monitor bez regulacji to zmora pracowników w ciągle wielu firmach. Niestety niektóre grupy pracodawców oszczędzają na zdrowiu kadry tłumacząc się koniecznością ciągłego inwestowania w nowe oprogramowanie czy kursy. Brakuje tutaj szerszego spojrzenia, które jasno mówi o tym, że pracownik któremu stworzymy odpowiednie warunki pracuje wydajniej i efektywniej. Nie wspominając już o spadku zwolnień chorobowych związanych z bólem kręgosłupa lub innych z powodu innych przypadłości ortopedycznych.

Prawidłowa pozycja

Zakładając, że nasza firma zainwestowała w nowoczesne fotele biurowe i takież wyposażenie miejsca pracy, pozostaje nam tylko odpowiednia regulacja. Plecy powinny być wyprostowane, a najbardziej narażony na obciążenia odcinek lędźwiowy podparty. Podłokietniki ustawiamy na równi z blatem, a zagłówek regulujemy do odgiętej do tyłu szyi. Obecnie producenci przy projektowaniu foteli biurowych korzystają z porad lekarzy i fizjoterapeutów, stąd możliwości odpowiedniego ustawiania parametrów siedzisk są coraz większe. Ergonomię miejsca pracy regulują też przepisy BHP, które obowiązują w każdej firmie.

 

Jak utrzymać dobrą pozycję pracując przy komputerze? Koniecznie zwróć uwagę na te kwestie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *