Współcześnie jedną z najczęstszych chorób zawodowych w większości krajów są schorzenia kręgosłupa. Wiąże się to rzecz jasna z siedzącym typem pracy, który w niektórych branżach trwa nawet po kilkanaście godzin. Zarówno pracownicy jak i pracodawcy zwracają uwagę na wykorzystywanie podczas codziennych obowiązków profesjonalnych i przeznaczonych do tego rodzaju zadań foteli biurowych i innych sprzętów spełniających wymogi bezpieczeństwa i ergonomii pracy. Jednak same meble nie wystarczą , by zadbać o własny kręgosłup – konieczne jest wyrobienie codziennych nawyków, które pomogą zadbać o zdrowie.

Więcej ruchu

Wszyscy wiemy, że ruch to zdrowie, ale jest to szczególnie istotna kwestia, jeśli nasza praca polega na siedzeniu w fotelu biurowym przed monitorem. Lekarze są zgodni, że dla prawidłowej postawy konieczne jest minimum 30 minut spaceru dziennie. Najłatwiej wykonać to wybierając przechadzkę zamiast jazdy samochodem lub komunikacją miejską, a jeśli odległość do biura jest zbyt duża możemy parkować lub wysiadać kilka ulic wcześniej. Podczas spaceru powinniśmy przyjąć wyprostowaną postawę, podobnie jak w trakcie siedzenia na biurowym fotelu.

Regularne ćwiczenia

Dla pleców najbardziej optymalnym ćwiczeniem jest basen – pozwala odciążyć kręgosłup i wpływa na utrzymanie prawidłowej sylwetki. Kto choć raz po spędzeniu kilkunastu godzin w fotelu biurowym pojechał na basen wie o czym mowa. To doskonały relaks i możliwość rozciągnięcia zesztywniałych mięśni i ścięgien. Jeśli jednak nie umiemy pływać, lub basen to dla nas zbyt wiele, uczęszczajmy na regularne masaże – to też pozwoli zrelaksować się całym plecom i usunie napięcie całego dnia. Idealne rozwiązanie, to połączenie obu wyżej wymienionych rozwiązań przynajmniej raz na tydzień.

Zobacz również  Sposoby działania agencji detektywistycznej

Ergonomiczne miejsce pracy

To również bardzo ważna kwestia – niewygodny fotel biurowy i nie dostosowane biurko czy monitor bez regulacji to zmora pracowników w ciągle wielu firmach. Niestety niektóre grupy pracodawców oszczędzają na zdrowiu kadry tłumacząc się koniecznością ciągłego inwestowania w nowe oprogramowanie czy kursy. Brakuje tutaj szerszego spojrzenia, które jasno mówi o tym, że pracownik któremu stworzymy odpowiednie warunki pracuje wydajniej i efektywniej. Nie wspominając już o spadku zwolnień chorobowych związanych z bólem kręgosłupa lub innych z powodu innych przypadłości ortopedycznych.

Prawidłowa pozycja

Zakładając, że nasza firma zainwestowała w nowoczesne fotele biurowe i takież wyposażenie miejsca pracy, pozostaje nam tylko odpowiednia regulacja. Plecy powinny być wyprostowane, a najbardziej narażony na obciążenia odcinek lędźwiowy podparty. Podłokietniki ustawiamy na równi z blatem, a zagłówek regulujemy do odgiętej do tyłu szyi. Obecnie producenci przy projektowaniu foteli biurowych korzystają z porad lekarzy i fizjoterapeutów, stąd możliwości odpowiedniego ustawiania parametrów siedzisk są coraz większe. Ergonomię miejsca pracy regulują też przepisy BHP, które obowiązują w każdej firmie.

 

Jak utrzymać dobrą pozycję pracując przy komputerze? Koniecznie zwróć uwagę na te kwestie