zakupy przez internet

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie we współczesnym świecie bez konta bankowego. Jednak coraz więcej banków oferuje możliwość korzystania z rachunku bankowego za pośrednictwem Internetu. Jest to wygodne rozwiązanie jednak kreuje to wiele zagrożeń, z których warto zdawać sobie sprawę.

Zdalne zarządzanie finansami

Możliwość obsługi rachunku bankowego przez Internet staje się powoli standardem. Dostęp do płatności mobilnych pozwala szybko zrealizować zakupy w sklepach internetowych. Korzystając z internetowego dostępu na konto bankowe, można łatwiej zarządzać domowym budżetem, zlecać przelewy. Jednak brak odpowiedniego zabezpieczenia dostępu do konta bankowego może zwiększać ryzyko kradzieży danych, utraty dostępu do rachunku. Prowadzić to może do utraty środków finansowych gromadzonych na internetowych rachunkach bankowych.

Fundamentem skutecznego zabezpieczenia konta bankowego jest solidne hasło. Warto wygenerować takie, które spełniają warunki:
– unikalności,
– dużego poziomu skomplikowania,
– możliwości łatwego zapamiętania.

Hasło stosowane do logowania do internetowego konta nie powinno być używane w innych serwisach internetowych. W ten sposób utrata jednego hasła nie będzie prowadzić do zagrożenia dla hasła do konta bankowego. Wiele osób popełnia błąd w postaci korzystania z jednego hasła, które używane przy różnych rachunkach bankowych, czy serwisach internetowych. Niestety zwiększa to znacznie możliwość przejęcia przez przestępców dostępu do wielu kont i serwisów po wykradzeniu czy złamaniu hasła.

Zobacz również  Jak zabezpieczyć dane klienta?

Mocne hasła

Zdecydować można się na hasło, które jest łatwe do zapamiętania. Pozwala to nie korzystać z zapisywania hasła, które w ten sposób może być łatwiej utracone. Nawet hasła zapisane w pamięci przeglądarek są w dużym stopniu narażone na kradzież. Tych do rachunków bankowych nie powinno się zapisywać lub powinno się korzystać ze specjalnych programów do generowania kluczy cyfrowych. Innym rozwiązaniem jest stworzenie mocnego hasła łatwego do zapamiętania, w którym będzie się zmieniało jeden element w zależności, w którym serwisie będzie się go używało. Pozwala to łatwo zapamiętać wiele haseł stosowanych w różnych serwisach internetowych.

Jeśli mamy problemy z pamięcią i nie jesteśmy w stanie zapamiętać zestawu liter i cyfr, wówczas można skorzystać z gwarantujących bezpieczeństwo programów do przechowywania kluczy cyfrowych. Znacznie ogranicza to ryzyko ich utraty. Hasła zapisane są w bezpiecznym miejscu, które jest dodatkowo zabezpieczone na komputerze.

Logowanie na rachunek bankowy

Dobrze jest korzystać z logowania na rachunki bankowe jedynie w bezpiecznych miejscach. Do takich zaliczyć dom, gdzie korzysta się z osobistych komputerów. Jeśli chce się maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo logowania można pozyskać tani, starszej generacji komputer, który będzie używany jedynie do obsługi rachunków bankowych. Taki komputer będzie podłączany tylko, gdy konieczne jest zalogowanie się na konto.

Jak bezpiecznie korzystać z konta bankowego?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *