kobieta z fakturą

Gdy mówimy o zasadach BHP w miejscu pracy, koncentrujemy się przede wszystkim na tych kwestiach, które mają znaczenie dla bezpieczeństwa pracowników. O higienie osobistej wspomina się rzadko. Trudno też oprzeć się wrażeniu, że niejednokrotnie robi się to z pewnym skrępowaniem, jak gdyby temat nie należał do najłatwiejszych.

Jak ułatwić pracownikom dbanie o czystość?

Do zagadnień związanych z higieną osobistą w pracy wiele osób podchodzi z niemałym rozbawieniem. Zatrudnieni nie ukrywają jednak, że nawet chcąc dbać o czystość na swoim stanowisku i wokół niego, natrafiają na spore ograniczenia. Pytani o tym, czego im brakuje, są w stanie podać długą listę niedociągnięć. Można więc usłyszeć choćby o niedostatecznej liczbie koszy na świeci, w tym zwłaszcza tych, które pozwalają na segregację odpadów. Choć może to szokować, w wielu łazienkach pracowniczych nie ma nie tylko suszarek do rąk, ale również dozowników do ręczników lub papieru toaletowego. Chcąc skorzystać z toalety ponosi się więc ryzyko tego, że będzie się wykorzystywać dokładnie te same produkty, co poprzednicy. Nie ma przy tym wcale gwarancji, że wszyscy pamiętają o tym, jak ważne jest mycie rąk.

Jak poprawić warunki higieniczne w miejscu pracy?

Jeszcze zanim firma zaopatrzy się w konkretne produkty, osoby odpowiedzialne za firmowe BHP powinny zastanowić się nad kampanią edukacyjną. Nie jest wcale prawdą, że wszyscy znamy zasady higieny osobistej, ale z jakiegoś powodu zapominamy o ich przestrzeganiu w miejscu pracy. Zamiast dochodzić, kto wie, jak segregować odpady i korzystać z dozownika do mydła, warto przygotować choćby krótkie instrukcje obrazkowe. Ich obecność bywa czasem przedmiotem żartów, jest jednak cennym wsparciem dla wielu zatrudnionych.

Zobacz również  Co można kupić przez Internet?

Jakie produkty kupić, aby zwiększyć poziom higieny w pracy?

Odwiedzając sklepy internetowe takie, jak ehigiena24.pl można przekonać się o tym, że nie brakuje w nich ciekawych rozwiązań, które ułatwiają dbanie o czystość i higienę w miejscu pracy. Można podzielić je na co najmniej kilka grup. Bez trudu można też wskazać te, w które warto zaopatrzyć się w pierwszej kolejności. Na takie miano zasługują przede wszystkim dozowniki do mydła. Są one znacznie droższe niż klasyczne mydelniczki, pozwalają jednak na zminimalizowanie ryzyka rozsmarowywania bakterii i wirusów podczas mycia rąk. Dozowniki są zresztą często wierzchołkiem góry lodowej. Warto więc rozważyć także zakup mydła w pianie – jeszcze bezpieczniejszego niż klasyczne mydło w płynie, a przy tym cieszącego się opinią wydajności.
Licząc na poprawę poziomu czystości w firmie powinno się też zadać sobie pytanie o to, czy znajduje się w niej wystarczająca liczba koszy na świeci. Piętrzące się papiery, resztki jedzenia oraz inne odpady często są wrzucane do przypadkowych miejsc nie dlatego, że pracownicy są pełni złej woli, Problemem jest to, że pojemników na śmieci jest za mało, a korzystanie z nich wymaga pokonywania naprawdę długich tras.

Higiena w pracy – jak dbać o czystość i bezpieczeństwo w miejscu pracy? Praktyczne wskazówki i dostępne produkty na e-higiena24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *