Kleje termotopliwe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Klejenie to jedna z najstarszych technik łączenia ze sobą materiałów. Wiek XX to prawdziwy rozkwit techniki klejenia, a dziś spoiwa pozwalają na łączenie ze sobą przedmiotów zastępując zgrzewy punktowe i nitowanie. Aby kleje wysychał we właściwy sposób, stosuje się gaz ochronny, który stwarza odpowiednie ku temu warunki.
Czym są kleje termotopliwe? Po co stosuje się gaz ochronny?
Kleje termotopliwe to jednoskładnikowe kleje poliuretanowe, które utwardzane są za pomocą wilgoci zawartej w łączonych materiałach lub otoczeniu. Nakłada się je na gorąco, w temperaturze około 110˚C. Szybko stygną i stają się bardzo wytrzymałe. Obecnie są używane bardzo chętnie, gdyż nie tylko doskonale łączą powierzchnie, ale są również bezpieczne dla otoczenia i środowiska. Po nałożeniu kleje szybko się ochładzają, więc klejone powierzchnie trzeba łączyć szybko i sprawnie, mocno dociskając. Ponadto, należy pamiętać, że ich składnikiem są poliamidy, więc przechowując je, należy bezwzględnie chronić je przed wilgocią. Kleje termotopliwe znajdują zastosowanie w przemyśle meblowym, gdyż tego typu kleje gwarantują stabilność i trwałość, a dodatkowo są bezpieczne dla środowiska. Za ich pomocą przykleja się forniry o dużej powierzchni i laminuje sią folie techniczne. Służą także jako masy zalewowe do otworów po sękach, a wypełnione nimi braki w drewnie są elastyczne i wytrzymałe. Aby w przypadku aplikacji reaktywnych klejów termotopliwych uniknąć kontaktu z tlenem z powietrza i wilgocią, stosuje się dodatkowy wewnętrzny gaz ochronny, którym zwykle jest azot lub tlen.
Jaki gaz ochronny wybrać? Efekty wywoływane przez różne składniki gazu osłonowego
Powszechnie stosowanym gazem ochronnym jest argon, który nie utlenia się i nie wchodzi w reakcję chemiczną ze spawanym metalem. Hel jest gazem obojętnym i używany jest jako gaz ochronny do spawania półautomatycznego stali wysokostopowych z kilkuprocentowym dodatkiem CO2 lub O2. Wodór może być dodawany do gazu osłonowego wykorzystywanego do spawania metodą TIG stali austenitycznych, redukując w ten sposób ilość powstałych tlenków. Gazem ochronnym jest również tlenek azotu, który redukuje emisję ozonu w strefie spawania oraz chroni kleje termotopliwe przed kontaktem z tlenem z powietrza i wilgocią. Gaz ochronny stosowany jest podczas spawania czy lutowania. Jeśli powietrze dostanie się do stopionego lub rozgrzanego metalu, zawarty w nim tlen spowoduje utlenienie, azot może wywołać porowatość lub kruchość, a zawarta w powietrzu wilgoć może doprowadzić do powstania pęcherzy. Taka sama sytuacja jest w przypadku klejów, które muszą wysychać w idealnych warunkach, by powstała powłoka była trwała i mocna.
Kleje termotopliwe w przemyśle stosuje się głównie do klejenia elementów mebli, ale świetnie nadają się także do łączenia drobnych elementów z metalu, tworzyw sztucznych, ceramiki i tkanin. Chcąc zapewnić właściwe wysychanie kleju stosuje się gaz ochronny.