Osoby posiadające kredyt wiedzą, że należy go spłacać w ratach i terminach określonych w umowie, aby uniknąć kar i dodatkowych odsetek. W przypadku uzyskania dodatkowych środków finansowych, można zdecydować się na wcześniejsze spłacenie swojego zobowiązania. Wiele osób zastanawia się nad takim rozwiązaniem, jednak banki nie zawsze się z tego cieszą ze względu na przepisy obowiązujące w naszym kraju.

 

Kredyt odnawialny czy też standardowy kredyt gotówkowy oczywiście można spłacić szybciej. Często jednak banki wprowadzały dodatkowe opłaty związane z takim faktem, które miały zniechęcić potencjalnych klientów chcących pozbyć się szybciej swojego zobowiązania. Według aktualnie obowiązujących przepisów, bank musi zwrócić klientowi odsetki za niewykorzystany okres spłaty oraz proporcjonalną część ubezpieczenia i prowizji, która została pobrana z góry.

Wcześniejsza spłata zobowiązania – jak to działa?

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, klient posiadający kredyt odnawialny, gotówkowy czy też inną formę zobowiązania, musi wcześniej poinformować bank o zamiarze szybszej spłaty. Należy zrobić to nie później niż na 3 dni przed planowaną spłatą. W przypadku kredytów ze słabą stopą oprocentowania, bank może zażądać rekompensaty takiej wcześniejszej spłaty. Kwota ta może sięgnąć nawet 3% wartości całego zaciągniętego zobowiązania. Warto więc przeanalizować czy wcześniejsza spłata będzie opłacalna dla klienta czy lepiej utrzymywać swój kredyt odnawialny i spłacać go zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Zobacz również  Jak utrzymać dobrą pozycję pracując przy komputerze? Koniecznie zwróć uwagę na te kwestie

 

Banki umożliwiają również przyspieszenie spłaty w stosunku do ustalonego harmonogramu. W przypadku przyspieszenia, również należy poinformować o tym bank oferujący dany kredyt odnawialny czy też gotówkowy. Banki zwykle idą w takiej sytuacji na rękę klientowi i zmniejszają raty lub skracają okres kredytowania. Wszystko zależy od regulaminu obowiązującego w konkretnym banku.

Jaką decyzję należy podjąć?

 

O tym czy warto wcześniej spłacić swój kredyt odnawialny, powinien wiedzieć sam klient. Istotna jest znajomość regulaminu w konkretnym banku, a także konieczne jest przeanalizowanie wszystkich korzyści i strat związanych z wcześniejszą spłatą zobowiązania. Wcześniejsza spłata jest opłacalna w przypadku zbyt wysokiego oprocentowania kredytu. W takim przypadku można pozbyć się dużego, comiesięcznego obciążenia finansowego.

 

Czasami jednak warto spłacać swój kredyt odnawialny zgodnie z harmonogramem. Dotyczy to przede wszystkim produktów finansowych o niskim oprocentowaniu. Ich wcześniejsza spłata będzie bowiem wiązała się z zapłaceniem banku dodatkowej kwoty w ramach rekompensaty. W takiej sytuacji, w przypadku pojawienia się dodatkowych środków finansowych, nie ma sensu spłacać wcześniej kredytu. Nadwyżkę o wiele lepiej jest wpłacić na lokatę lub zainwestować w obligacje albo pomnożyć je w inny sposób.

 

Jak widać, trudno jest odpowiedzieć na pytanie czy wcześniejsza spłata kredytu jest dobrym pomysłem. Wszystko zależy od kwoty zaciągniętego zobowiązania, oprocentowania kredytu, a także od regulaminu banku i sposobu traktowania przez niego „nadgorliwych” klientów.

Zobacz również  Transport drobnicowy

Related Posts

Czy warto spłacić kredyt gotówkowy przed terminem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *