Osoby posiadające kredyt wiedzą, że należy go spłacać w ratach i terminach określonych w umowie, aby uniknąć kar i dodatkowych odsetek. W przypadku uzyskania dodatkowych środków finansowych, można zdecydować się na wcześniejsze spłacenie swojego zobowiązania. Wiele osób zastanawia się nad takim rozwiązaniem, jednak banki nie zawsze się z tego cieszą ze względu na przepisy obowiązujące w naszym kraju.

 

Kredyt odnawialny czy też standardowy kredyt gotówkowy oczywiście można spłacić szybciej. Często jednak banki wprowadzały dodatkowe opłaty związane z takim faktem, które miały zniechęcić potencjalnych klientów chcących pozbyć się szybciej swojego zobowiązania. Według aktualnie obowiązujących przepisów, bank musi zwrócić klientowi odsetki za niewykorzystany okres spłaty oraz proporcjonalną część ubezpieczenia i prowizji, która została pobrana z góry.

Wcześniejsza spłata zobowiązania – jak to działa?

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, klient posiadający kredyt odnawialny, gotówkowy czy też inną formę zobowiązania, musi wcześniej poinformować bank o zamiarze szybszej spłaty. Należy zrobić to nie później niż na 3 dni przed planowaną spłatą. W przypadku kredytów ze słabą stopą oprocentowania, bank może zażądać rekompensaty takiej wcześniejszej spłaty. Kwota ta może sięgnąć nawet 3% wartości całego zaciągniętego zobowiązania. Warto więc przeanalizować czy wcześniejsza spłata będzie opłacalna dla klienta czy lepiej utrzymywać swój kredyt odnawialny i spłacać go zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Zobacz również  Sposoby działania agencji detektywistycznej

 

Banki umożliwiają również przyspieszenie spłaty w stosunku do ustalonego harmonogramu. W przypadku przyspieszenia, również należy poinformować o tym bank oferujący dany kredyt odnawialny czy też gotówkowy. Banki zwykle idą w takiej sytuacji na rękę klientowi i zmniejszają raty lub skracają okres kredytowania. Wszystko zależy od regulaminu obowiązującego w konkretnym banku.

Jaką decyzję należy podjąć?

 

O tym czy warto wcześniej spłacić swój kredyt odnawialny, powinien wiedzieć sam klient. Istotna jest znajomość regulaminu w konkretnym banku, a także konieczne jest przeanalizowanie wszystkich korzyści i strat związanych z wcześniejszą spłatą zobowiązania. Wcześniejsza spłata jest opłacalna w przypadku zbyt wysokiego oprocentowania kredytu. W takim przypadku można pozbyć się dużego, comiesięcznego obciążenia finansowego.

 

Czasami jednak warto spłacać swój kredyt odnawialny zgodnie z harmonogramem. Dotyczy to przede wszystkim produktów finansowych o niskim oprocentowaniu. Ich wcześniejsza spłata będzie bowiem wiązała się z zapłaceniem banku dodatkowej kwoty w ramach rekompensaty. W takiej sytuacji, w przypadku pojawienia się dodatkowych środków finansowych, nie ma sensu spłacać wcześniej kredytu. Nadwyżkę o wiele lepiej jest wpłacić na lokatę lub zainwestować w obligacje albo pomnożyć je w inny sposób.

 

Jak widać, trudno jest odpowiedzieć na pytanie czy wcześniejsza spłata kredytu jest dobrym pomysłem. Wszystko zależy od kwoty zaciągniętego zobowiązania, oprocentowania kredytu, a także od regulaminu banku i sposobu traktowania przez niego „nadgorliwych” klientów.

Czy warto spłacić kredyt gotówkowy przed terminem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *