Program handlowo-magazynowy, programy do prowadzenia firmowej księgowości, systemy CRM – to wybrane z kilkudziesięciu typów programów, służących do wspomagania działalności firm. Dlaczego warto z nich korzystać? W jaki sposób zakup profesjonalnego oprogramowania przekłada się na przychody naszej firmy?

Specjalistyczne oprogramowanie – dla profesjonalistów czy amatorów?

Dobre oprogramowanie to podstawa płynnego funkcjonowania niejednego przedsiębiorstwa. Trudno wyobrazić sobie biuro rachunkowe bez sprawnego systemu do prowadzenia księgowości, nowoczesny hotel bez systemu rezerwacji on-line czy hurtownię bez sprawnego programu handlowo-magazynowego. Głównym zadaniem specjalistycznego oprogramowania jest przede wszystkim ułatwienie pracy i skoordynowanie kilu typów działalności (płatności, podatki, sprzedaż, kontakt z klientami). Co warte podkreślenia – oprogramowanie dla firm ma pomagać nie tylko specjalistom (księgowym, informatykom, marketingowcom), ale i amatorom. Dobry program powinien pozwalać na obsługę intuicyjną i przydać się także osobom o różnym stopniu znajomości danego zagadnienia.

Oprogramowanie dla firm – kilka słów o korzyściach

Korzyści ze stosowania (podkreślmy: legalnego) oprogramowania dla firm są różnorakie. Część z nich widać już od momentu rozpoczęcia pracy z programem, część jest widoczna dopiero w perspektywie długoterminowej. Najważniejsze plusy korzystania ze specjalistycznego oprogramowania dla przedsiębiorstw to:

  • pomoc w ogólnej koordynacji działalności firmy,
  • nadzór nad funduszami, wydatkami i sprzedażą,
  • nadzór nad zapasami oraz ilością sprzedawanych i kupowanych produktów (tu np. program handlowo-magazynowy),
  • pomoc w budowaniu jednolitej bazy danych klientów i kontrahentów,
  • kontrola płac i kontrola czasu pracy,
  • nadzór nad czynnościami podatkowymi (automatyczne wypełnianie i wysyłanie formularzy podatkowych),
  • usprawnienie logistyki firmy,
  • usprawnienie systemów sprzedaży,
  • możliwość uzyskiwania aktualnych raportów i zestawień, dotyczących działalności firmy,
  • oszczędność czasu.
Zobacz również  Kiedy wysyłać pracownika na szkolenie?

Wątpliwości – co, gdzie i jak kupować?

Jeżeli już zdecydujemy się na zakup konkretnego typu oprogramowania, pojawia się oczywiste pytanie o markę i koszt planowanego wydatku. Na rynku funkcjonuje ogromna ilość firm, zajmujących się dostarczaniem specjalistycznego oprogramowania dla przedsiębiorstw (tu np. produkty marek Comarch, Sage Symfonia czy pakiety Microsoft dla firm). W razie wątpliwości możemy zapoznać się z pakietem testowym (darmowe, zazwyczaj 30-dniowe wersje trialowe) danego produktu, poprosić o poradę przedstawiciela marki lub kierować się opiniami użytkowników. W przypadku cen – warto zapytać o dostępne promocje, rabaty i zniżki dla klientów biznesowych. Często zakup pełnego pakietu lub rocznej licencji na dostęp do danego programu pozwala na oszczędności rzędu od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Pamiętajmy też o tym, że wydatek na zakup oprogramowania możemy wrzucić w koszty prowadzenia firmy.

Specjalistyczne oprogramowanie dla firm – dlaczego warto korzystać ?