Arystoteles Onasis zwykł mawiać, że „sekretem biznesu jest wiedzieć to, czego nie wiedzą inni”. To powiedzenie świetnie sprawdza się w przypadku menedżerów, których celem powinno być poszerzanie horyzontów oraz regularne zwiększanie swoich kompetencji – na przykład poprzez udział w szkoleniach.

Co musi wiedzieć dobry szef?

Przede wszystkim powinien znać tajniki skutecznej komunikacji ze swoimi pracownikami oraz posiadać umiejętność budowania zgranego zespołu. Menedżer, któremu uda się uzyskać pozycję mentora i zaskarbić sobie zaufanie podwładnych jest w stanie osiągnąć o wiele więcej, niż kierownik zarządzający grupą światowej sławy specjalistów, którzy nie chcą z nim współpracować. Umiejętności komunikacyjne to zatem podstawa skutecznego zarządzania zespołem, jeżeli więc odczuwamy braki w tej dziedzinie, warto skorzystać z bogatej oferty firm szkoleniowych i szybko je nadrobić.

Dobry menedżer musi też znać zasady motywowania pracowników oraz określania ich potencjałów w kluczowych dla firmy obszarach. Dzięki temu nie tylko zwiększy efektywność pracy zespołu bez konieczności stosowania zachęt finansowych, ale także polepszy panującą w nim atmosferę. To z kolei może się przełożyć na mniejszą rotację, a tym samym redukcję kosztów przeprowadzania rekrutacji.

Szef profesjonalnie kierujący przedsiębiorstwem powinien być równocześnie coachem, który trafnie wyznacza ścieżki rozwoju swoich pracowników oraz aktywizuje ich do osiągania ambitnych celów zawodowych. Wiedzą o tym firmy szkoleniowe, które organizują kursy na temat stosowania technik coachingowych w zarządzaniu. Warto skorzystać z ich oferty, by polepszyć wyniki swojej firmy i przyciągnąć do niej najlepszych specjalistów w branży.

Zobacz również  System HR – czy warto się na niego zdecydować?

Strategie biznesowe kluczem do sukcesu

Dla menedżera równie ważne, jak umiejętności związane z zarządzaniem zespołem, powinny być kompetencje dotyczące tworzenia i realizowania strategii przedsiębiorstwa. Pomocna w tym będzie znajomość kluczowych narzędzi służących m.in. do analizowania zasobów firmy, działań konkurencji oraz makrootoczenia. Aby trafnie określić miejsce, w którym obecnie znajduje firma, musimy także przeprowadzić analizę strategiczną kluczowych działów przedsiębiorstwa. A następnie wyciągnąć właściwe wnioski i wdrożyć zmiany, które pomogą wyprowadzić firmę na pozycję lidera.

Budowanie strategii jest kluczowe dla rozwoju przedsiębiorstwa, a każdy błąd w jej tworzeniu może w praktyce oznaczać dwa kroki w tył. Jeżeli więc chcemy upewnić się, że wybrane przez nas narzędzia są właściwe, dokonana analiza logiczna, a wnioski dotyczące strategii rozwoju firmy prawidłowe, skorzystajmy z warsztatów, podczas których eksperci rozwieją nasze wątpliwości.

Na koniec powróćmy do pytania z tytułu: czy szkolenia z zarządzania są przydatne? Dla menedżera, któremu zależy na poszerzaniu wiedzy i budowaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa z pewnością tak.

Przydatne są szkolenia z zarządzania?