Coaching to nowe zjawisko, które niedawno weszło do języka polskiego. Oznacza ono system szkolenia, w którym pomaga się człowiekowi w odkrywaniu jego zdolności i potencjału. Coachowie pomagają znaleźć właściwą drogę w sferze rozwoju osobistego czy relacji międzyludzkich, a także pracują z klientami nie tylko w obszarach dotyczących kariery.

Kim jest coach?

Coach to trener osobisty, który pomaga klientowi w znalezieniu odpowiedzi na pytania, które ten sobie zadaje. Nie jest psychologiem, ale zna tajniki ludzkiego charakteru i potrafi przejrzeć klienta. Nie robi tego jednak po to, by pomóc mu w rozwikłaniu poważnych spraw, ale by towarzyszyć w samodzielnym znalezieniu rozwiązania. Chodzi po prostu o to, by osoba poddana coachingowi uświadomiła sobie pewne rzeczy i spojrzała na nie z innej strony. Coaching jest więc metodą stosowaną do rozwoju i osiągania sukcesów.

Czy menedżer potrzebuje coacha?

Dobrze przeprowadzony coaching jest bardzo skuteczny, ale muszą się nim zajmować profesjonalni trenerzy. W tematyce sprzedaży potrzebne jest specjalistyczne szkolenie połączone z konsultingiem sprzedażowym. Warto wiedzieć, że coaching dla menedżerów prowadzą osoby, które mają doświadczenie w tej branży. Oferują oni swoim klientom rzetelne i czysto biznesowe wsparcie coachingowe. Cykle coachingowe pomagają w określeniu kompetencji, w których menedżer lub sprzedawca nie czuje się pewnie.

Zobacz również  Nowoczesne biuro, co powinno zawierać

Kto szczególnie powinien skorzystać z coachingu dla menedżerów?

Coaching tego typu jest kierowany szczególnie do osób, które niedawno weszły do firmy i organizacji. Przyda się także menedżerom, którzy mają objąć inne stanowisko i muszą zmienić styl zarządzania. Profesjonalne szkolenie będzie korzystne także dla menedżera, który chce przełamać rutynę, wzmocnić motywację i odnaleźć radość z pracy. Całodniowy coaching polega na obserwacji pracownika i analizie jego zachowań w trakcie wykonywanej pracy. Podczas coachingu klient dokonuje samooceny, uzyskuje informację zwrotną od coacha i wraz z nim planuje działania.

Czy coachingu jest tylko dla menedżerów?

Z usług coacha skorzystać mogą osoby, które interesują się efektywniejszym wykorzystaniem swojej psychiki i chcą polepszyć jakość życia. Coach zmotywuje do działania, zachęci do wyzwań i pracy nad sobą. Z pewnością nie udzieli pomocy psychologicznej i nie postawi diagnozy, ale pomoże przezwyciężyć bariery, jakie stoją na drodze do celu, który klient chce osiągnąć. Jest więc dobrym rozwiązaniem dla każdego człowieka, który stanął na swoistym rozdrożu i nie wie, w którą stronę powinien iść. Coach nie odpowie na to pytanie, ale pomoże w tym, by człowiek sam znalazł odpowiedź.

Coaching skierowany jest do osób, które nie mają problemów natury psychologicznej, ale chcą poprawić swoje nastawienia do życia, pracy, rodziny. Praca z coachem polecana jest tym, którzy szukają wewnętrznej motywacji lub nie mają odwagi, by dążyć w życiu do zwycięstwa. Coaching jest dobrym wsparciem dla pracowników rozliczanych z osiąganych celów, a do tej grupy należą zarówno menedżerowie, jak i szeregowi pracownicy.

Coaching tylko dla menedżerów?